Blog nasıl açılır? Blog açmak için en iyi 3 yöntem (+ 5 ipucu!)

Blog açmakEğer blog nasıl açılır diye düşünüyorsanız, bu makalede blog açmak için nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair ipuçları bulacaksınız.

Her şeyden önce, projeniz ne kadar büyük?

Sadece test etmek ve eğlenmek için mi ücretsiz blog açma işlemi yapmak istiyorsunuz?

Ya da moda/yaşam tarzı konularında blog oluşturan bir sonraki süperstar mı olmak istiyorsunuz?

Ya da kendi çevrimiçi gazetenizi/derginizi mi oluşturmak istiyorsunuz?

Tüm senaryolar için, bu makalede bir çözüm ve en iyi blog platformlarını bulacaksınız. Örneğin bu blog – Websitesiuzmani.com – 3 numaralı seçenek kullanılarak ortaya çıkmıştır.

(Bu makalenin ikinci bölümünde yer alan, blog açmak için 5 genel ipucumuzu da okuduğunuzdan emin olun!)

1. Blogger veya WordPress.com – bedava blog açma için en kolay ve hızlı yol

Bu iki servisi tek bir başlık altında toplayalım – birbirlerine oldukça benziyorlar.

Muhtemelen blogspot.com ile biten bir adrese sahip olan birçok blog biliyorsunuzdur veya okumuşsunuzdur. Bu bloglar, Google tarafından sağlanan Blogger platformu tarafından yürütülür ve tamamen ücretsiz blog kurma siteleri arasında yer alır.

Yurtdışında uzun bir seyahat, evinizde yaptığınız inşaat projeniz veya öğrenci değişim dönemi projeniz gibi konular için bir blog oluşturmak istiyorsanız, bu, muhtemelen sizin için en iyi seçenektir.

Peki bu platformlar ile blog nasıl oluşturulur? Mevcut Google hesabınızla kurabilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içinde ilk blog yazınızı yayınlamaya hazır hale gelirsiniz, blogunuzun adresi seçtiğiniz-bir-isim.blogspot.com şeklinde olacaktır.

blog oluşturma

Ayrıca, Blogger blogunuza Google AdSense sistemi üzerinden reklam koyabilirsiniz. Böylece, bir kullanıcı reklamlardan birine tıkladığında para kazanabilirsiniz. Ama dürüst olmak gerekirse, bir blog ile para kazanmak için çaba göstermeye başlamadan önce, sadece yazmaya ve okuyucuları bloğunuza çekmeye konsantre olmalısınız.

Ayrıca wordpress.com ile de blog kurma işlemleri yapabilirsiniz. Bu, aynı zamanda ücretsiz internet sitesi oluşturmak için de iyi bir platformdur.

Blog adresiniz https://seçtiğiniz-bir-isim.wordpress.com şeklinde olacaktır.

WordPress’in ücretsiz blog siteleri, Blogger’ın blog siteleri ile oldukça benzerdir. Blog açmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Ücretsiz WordPress blogunuzda da birkaç reklam bulunacaktır. Ama kötü haber, bu reklamlardan sizin değil WordPress’in para kazanacak olmasıdır. Tabii ki, wordpress.com’un ücretli sürümüne yükseltme yapabilir ve kendi reklamlarınızı ekleyebilirsiniz, ancak sonuç olarak profesyonel bir blog hazırlamak istiyorsanız, wordpress.com’u unutmanızı öneririz. Bunun yerine, bu makalenin 3. bölümüne geçin ve wordpress.org’u tanımaya başlayın. Biraz kafanız mı karıştı? Evet, wordpress.com ve .org farklı platformlardır. Profesyonel kullanım için .org, kullanabileceğiniz TEK yoldur.

Ama yine de, ücretsiz bir blog sayfası açma konusunda önerimiz aşağıdaki gibidir:

En iyi blog açma siteleri arasında yer alan Blogger and WordPress’in ikisini de deneyin ve hangisini beğeneceğinize bakın.

 

2. Bir blog ağında blog oluşturma

Türkiye’de kendi blogunuzu oluşturabilmeniz için birçok blog ağı bulunmaktadır. Yaşam tarzı, fotoğrafçılık, haberler, teknoloji ve daha birçok konuda blog yazarı olabilirsiniz.

Bunlardan bazılarında herkes hemen bir blog oluşturabilir, ancak bazılarında giriş yapmak için başvuruda bulunmanız gerekir. Böyle bir ağda blog yazan bazı blog yazarlarını takip ediyorsanız, sayfanın sonuna doğru göz atın ve nasıl blog açılır konulu talimatlar bulunup bulunmadığına bakın.

Peki bir blog ağı kullanmanın avantajları nelerdir? İşte bazıları:

Bu portallarda bulunan büyük okuyucu kitlelerinden faydalanabilirsiniz. Bazen yeni bloglar bile ön sayfada öne çıkarılabilir, bu sebeple yeni okuyucular edinmenin iyi bir yoludur.

İkincisi, portal sahipleri profesyoneldir ve iyi bağlantılara sahiptir. Popüler blogcular için reklamverenler ile bazı ilginç işbirlikleri düzenleyebilirler.

Peki blog ağları ile ilgili kötü olan şeyler nelerdir?

Tabi ki, genellikle içeriğinizin sahibi olurlar ve yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyler için kurallar koyarlar. Ayrıca, (daha sonra kendi blogunuzu oluşturmaya karar verirseniz) büyük olasılıkla blog gönderilerinizi portaldan taşıyamazsınız.

Dolayısıyla, içeriğinizin ve gelecekteki reklamverenlerinizle olası işbirliklerinizin kontrolünün tamamının sizde olmasını istiyorsanız, okumaya devam edin, bir sonraki madde sizin için:

 

3. WordPress.org ile blog açmak – başlamak için en iyi ve en profesyonel yol

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress.org, WordPress.com’dan farklıdır.

Bu çözüm, seçenek 1 ve 2’den biraz daha tekniktir, ancak öğrenmeye istekli iseniz, sorun olmayacaktır. Kod yazmak veya çok teknik bir şey yapmak zorunda değilsiniz.

Bir WordPress blogu açmak size biraz paraya mal olur. Aşağıdakileri satın almanız gerekir:
adınız.tr veya .com gibi bir domain adı (genellike YILLIK ±80 liraya mal olur)
Wordpress blogunu kuracağınız bir Webhosting. Maliyetler genellikle ayda 20-80 lira arasında değişir.

Maliyetler konusunda endişeli misiniz?

Normalde içtiğiniz pahalı kahveleri ayda bir tane azaltın, işte bu kadar. Gerçek bir WordPress blogu başlatmak bir çeşit yatırımdır, çünkü bu şekilde her şeyin SAHİBİ siz olursunuz.

Blog yazmak ilgili biraz daha ciddi olmanız durumunda, WordPress ile blog oluşturmak için birkaç neden listeleyelim:

1. İçeriğinizin sahibi sizsiniz ve her şey hakkında karar verme özgürlüğüne sahipsiniz

Blogunuza reklam yerleştirmeniz veya ne tür bir işbirliği yapacağınız konusunda kimse kontrol sahibi değildir. Blogunuzdaki tüm metin ve görüntülerin sahibi sizsiniz. Örneğin Blogger’da, içeriğinizin sahibi Google’dır. Google, Blogger’ı kapatmaya karar verirse içeriğiniz kaybolur.

2. Kendi domain adınızı satın almak ve blogunuzu oluşturmak uzun vadeli bir yatırımdır

Bugün “hiç eskimeyen” bir konu hakkında bir makale yazdığınızda, bundan 3 yıl sonra bile trafik çekiyor olabilirsiniz. Kopenhag’daki en sevdiğiniz 5 kafe hakkında bir blog yazısı yayınladığınızı varsayalım. Bu temelde “hiç eskimeyen” bir konudur. İnsanlar bundan 3 yıl sonra da Kopenhag’da bir kafeye gitmek için Google’da arama yapacaktır. Örneğin, “Bu haftasonu yaptığım şeyler” başlıklı bir blog yazısının modası geçecek ve bir hafta sonra ilgi görmeyecektir.

Kendi domaininizde ve kendi wordpress.org blogunuzda bir blog oluşturduğunuzda, bu, bir ev inşa etmek gibidir. Eviniz büyük olasılıkla bundan 10 yıl sonra da bir değere sahip olacaktır. Blogger’da veya başka bir platformda blog yazmak, kiralık bir evde yaşamak gibidir. Taşındığınızda hiçbir şey sizinle gelmez.

İnternet domainleri şarap gibidir – yaşlandıkça daha iyi olma eğilimi gösterirler ve iyi bir şekilde korunurlarsa değerleri artar. Bir yemek blogu hazırladığınızı varsayalım – eğer kişisel adınızdan başka bir şey ile isimlendirirseniz ve popüler hale gelirse, domaini ve web sitesini birkaç yıl sonra iyi bir miktar para karşılığında satabilirsiniz!

3. Sonsuza kadar genişletebilirsiniz

Bir wordpress.org bloguyla ne kadar büyüyebileceğiniz konusunda neredeyse hiçbir sınırlama yoktur. Aylık yüzbinlerce veya milyonlarca okuyucuya sahip olan pek çok haber sitesi, çevrimiçi dergilerini WordPress ile yayınlar. Yani şimdi kap kek pişirmeye dair blog yazmaya başlıyorsanız, 3 yıl içinde tüm gıdalara yayılmış bir medyaya sahip olabilirsiniz.

Ancak evet, bir WordPress.org blogu açmak istiyorsanız blog oluşturma konusunda biraz daha ciddi olmalısınız. Ciddiyet seviyeniz ne olursa olsun, herkesin yararlanabileceği bazı pratik ipuçları ile devam edelim:

 

Bir blog açmak için genel ipuçları:

en iyi blog açma siteleri

1. Blog için isim seçmek

Kişisel bir marka oluşturmak ister misiniz? O halde adsoyad.tr, .com, .net vb. gibi bir domaine sahip bir blog açın.

Anonim bir blog oluşturmak istiyorsanız, o zaman sadece bir isim veya marka adı oluşturun. Blog adı için biraz esneklik bırakmak akıllıca bir fikir olabilir:

Örneğin, “PetersPizzaBlog.com” gibi bir domain adı temelde sadece pizza hakkında yazmanızı gerektirir, değil mi? Peki ya 1 yıl sonra sadece pizza hakkında yazmaktan sıkılırsanız? PetersFoodBlog.com ile başlamak daha iyi olabilir.

Herhangi bir işletme veya çevrimiçi mağazaya başlıyorsanız da durum aynıdır. Hakan’ın Telefon Kılıfları olarak adlandırmak istemezsiniz. Aksine, Hakmobile gibi daha üstü kapalı bir isim vermek istemez misiniz? “Google” adının ne kadar aptalca olduğunu düşün. Gerçekten hiçbir şey ifade etmiyor. Ancak, yalnızca telefon kılıfları satmanız konusunda sizi “sınırlandırmıyor”.

Kısacası: Blogunuza, daha sonra farklı anlamlara yayılma özgürlüğü vermeyen, çok dar kapsamlı bir isim vermeyin.

2. Bir blog açtığınızda küçük şeyleri dert etmeyin

Bugünlerde çevrimiçi trafiğin büyük kısmı mobil cihazlarda gerçekleşmektedir.

Yeni blog siteleri veya web siteleri kuran çoğu insan ne yapar? Büyük başlığın nasıl göründüğü, kenar çubuğunda neler bulunduğu konularında endişe duyar. Blogunuzu ziyaret eden çoğu kişi yalnızca yazınızın içeriğiyle ilgilenir – yazdıklarınız, resimleriniz vb.

Yani başlangıçta, kendi blogunuzu açtığınızda, sitenizin görünümü için çok fazla çaba sarf etmeyin. Sadece yazmaya başlayın.

3. Ne hakkında ve kime hitaben yazacağınızı düşünün

Pazarlamada, herkesi memnun etmeye çalışırsanız, hiç kimseyi memnun edemeyeceğinizi söylerler.

Bu yüzden, her şey hakkında ve herkese hitaben yazmaya çalışmayın.

Bir blog genellikle bir tür “odak noktasına” sahip olmalıdır. Bir sürü farklı konu hakkında yazı yazmaktan çok, bir konuya odaklanmak daha kolaydır. Örneğin odak noktası aşağıdakiler gibi olabilir:

  • ekolojik moda
  • bilgisi olmayanlar için yatırım önerileri
  • İtalyan yemekleri pişirmek
  • sırt çantanızı alarak küçük bir bütçeyle seyahat etmek
  • lüks seyahat

Anladınız mı?

Sadece “moda” ya da “seyahat” değil, biraz daha daraltılmış bir konu.

Günümüzün blog ve vlog dünyasında, çok fazla rekabet vardır. Yani şu anda, 2018’de bir blog oluşturursanız, iyi olduğunuz ve ilgi duyduğunuz belirli bir konuya konsantre olmanız durumunda (=okuyucuları/takipçileri kazanmak için) başarı şansınız artar.

4. Bu sizinle ilgili değil, okuyucuyla ilgilidir

Muhtemelen, genellikle neler yaptıkları hakkında yazan bazı yaşam tarzı blogcularını tanıyorsunuzdur: “Bugün bunu yaptım ve şunu yaptım…”

Ve yüzbinlerce olmasa da onbinlerce insan bunları okuyor veya takip ediyordur.

Ama siz, sıfırdan başlıyorsanız, genellikle aynı şeyi yapamazsınız.

Genellikle blog yazarları, okuyuculara DEĞERİNİ kanıtlayarak işe başlamak zorundadır. Okuyucunuza nasıl YARDIMCI olabileceğinizi düşünün. Yün çorap ve şapka örme konusunda mı iyisiniz? Kek yapmakta mı? Finansal ipuçları vermekte mi? Ya da reklamverenlerden para kazanmanın peşinde koşuyorsanız, çevrimiçi kumarhaneler veya bunun gibi şeyler hakkında yazabilirsiniz. Sadece bildiklerinizi okuyucularla paylaşın.

Blog yazarlığı şirket kurmak gibi bir şeydir. İnsanların sorunlarını çözmek ve hayatlarını kolaylaştırmak zorundasınız. Büyüdüğünüzde, hayatınız hakkında paylaşım yaptığınız “reality TV” benzeri kişisel içerik türüne geçiş yapmak daha kolay olur.

5. Blogunuza daha fazla trafik çekmek için Arama Motoru Optimizasyonu ve sosyal medya

SEO konusu biraz teknik görünebilir, şimdilik temel seviyede tutalım:

Çok sayıda insan tarafından okunacak iyi bir blog oluşturmak istiyorsanız, bu konu hakkında biraz araştırma yapmaya değer. SEO ile ilgili Google’da veya Youtube’da arama yapın ve blogunuzu yazarken incelemek için birkaç saat zaman ayırın.

Bu, özellikle profesyonel olarak blog yayınlayan veya çevrimiçi mağaza işleten biri için gereklidir.

Biraz basitleştirirsek:

Bu, blog yayınlarınızın, kullanıcıların okumakla ilgilendikleri belirli bir konuya sahip olması gerektiği anlamına gelir. Örneğin “Antalya’daki en iyi kafeler”. Herkes böyle bir blog yayını yapabilir ve birçok kişi de Google’da kafe araması yapar.

“Antalya’daki en iyi 5 kafe” başlığıyla bir blog yazısı yayınlayacağınızı varsayalım. “Evet, kafeleri seviyorum!”, bu blog yayını için kesinlikle çok daha kötü bir başlık olurdu.

Şehirlerindeki iyi kafeler için Google’da arama yapan çok sayıda kullanıcı var ve kullanıcıların bundan 3 yıl sonra bile bulabilecekleri blog yayınları oluşturmak kesinlikle iyi bir fikirdir! Yukarıdaki ikinci başlık gibi kötü başlıklar koyarsanız kullanıcılar 3 yıl sonra aradıklarını bulamayacaklardır.

Dolayısıyla, elbette öncelikle insanlara yazmalısınız, ancak aynı zamanda Google’ın içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlamasını istediğimizi de aklınızdan çıkarmayın.

Sonuç

Eğer hala blog nasıl açılır diye düşünüyorsanız, final 2 önerimiz şöyledir:

Hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde başlamak istiyorsanız Blogger ile ilerleyin. Yazma konusunda pratik yapmak ve blog yayınlarının sizin için uygun olup olmadığını görmek için harika bir yoldur. Grafikler ve blogun nasıl göründüğü hakkında düşünmeyin, sadece yazmaya başlayın.

Ancak, gelecek yıllar için profesyonel bir blog oluşturma isteği içinde iseniz, başlamak için en iyi yol WordPress.org’dur. Turhost.com, bir domain + web hosting almak için iyi bir platformdur.

Fazla düşünmeyin, hemen şimdi başlayın!

Haydi şimdi sen de bir blog aç! Bu konu ile ilgili en büyük zorluklarınız, sorularınız veya düşünceleriniz nelerdir? Aşağıya bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir