Wix Türkiye: Wix siteleri hakkında bilmeniz gereken 7 şey

wix türkiyeWix.com muhtemelen dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusudur. 100 milyondan fazla insan web sitesini Wix ile kurmuştur.

Wix Türkçe bir web sitesine sahiptir ve diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de çok popülerdir, internet dünyası Wix site örnekleri ile doludur.

Peki, Wix ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar iyi bir servis mi?

Başka kullanıcılardan hiç şikayet almış mı?

Bu makalede buna benzer soruları inceleyeceğiz.

Ayrıca Wix ile sitenizi oluşturmayı bitirdikten sonra, Wix sitenize nasıl trafik çekeceğinizi de öğreneceksiniz. Çünkü sadece güzel bir site oluşturmak yetmez, sitenizin ziyaretçi çekmesini de istersiniz!

1. Wix nedir?

Wix.com kendinize ait bir ücretsiz internet sitesi oluşturmanıza izin veren bir servis sunar. Wix ile web sitenizi oluşturmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur (kodlama gerektirmez).

Ve eğer profesyonel görünümlü bir web sitesine yükseltmek istiyorsanız (görünür reklamlar olmadan ve şirketadınız.com gibi kendi domain adınıza sahip olarak), size sadece ayda yaklaşık 20 TL’ye mal olacaktır (fiyatlarla ilgili daha fazla bilgiye birazdan değineceğiz).

Wix kimlere yöneliktir?

Özellikle web sitesi tasarımı yapan profesyoneller için tonlarca para ödemek istemeyen serbest çalışanlar ve küçük işletmeler için mükemmeldir. Bir yoga stüdyonuz, berber dükkânınız, danışmanlık şirketiniz veya benzeri bir işletmeniz varsa, pahalı bir profesyonel ile çalışıp para ödemenize kesinlikle gerek yoktur. Web sitenizi kendiniz oluşturun ve bu parayı işinizi büyütmek üzere daha önemli şeyler için saklayın.

Kısaca: Wix, yeni başlayanlar için ve aynı zamanda ciddi işletmeler için iyidir.

 

2. Wix şablonları (ihtiyaçlarınız için optimize edilmiş)

Wix, yüzlerce hazır web sitesi şablonu sunarak, yaratıcılık konusunda düşünmenize gerek kalmamasını sağlar ve size zaman ve enerji kazandırır.

wix site örnekleri

İşinize ya da web sitenizin konusuna uygun olan şablonu seçin.

Bu şablonlar sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için optimize edilmiştir. Kullanıcılar web sitelerinde belirli bilgilerin belirli yerlerde olmasını bekler. Tıpkı bir arabada gaz pedalının sağda, frenin ortada ve debriyajın solda olmasını beklediğiniz gibi. Wix şablonlarının yardımıyla web sitenizin düzenini düşünmek zorunda kalmazsınız. Sadece şablonlardaki metinleri kendi bilgilerinizle değiştirirsiniz.

Wix’te, çok sayıda 1 sayfalık tasarıma sahip olursunuz, bu da gerekli bilgilerin çoğunun ön sayfada bulunacağı anlamına gelir. Örneğin, fiziksel bir konuma sahip işletmeler için, Wix, sayfanın alt kısmında, bir Google haritasıyla iletişim bilgilerinizin bulunacağı bir bölüme sahiptir.

 

3. Wix’in site oluşturucusu (nasıl kullanılır?)

Şablonunuzu seçtikten sonra, yapacağınız tek şey kendi metinlerinizi, grafiklerinizi ve resimlerinizi eklemektir.

Wix’teki site oluşturucusu temelde bir WYSIWYG editörüdür, bu “ne görüyorsan onu alırsın” anlamına gelir. Site öğeleri üzerine doğrudan tıklayıp düzenlemeye başlayabilirsiniz:

wix ile yapılmış siteler

Arka plan fotoğraflarını değiştirebilirsiniz. Sayfanızın farklı bölümlerindeki fotoğrafları değiştirebilirsiniz. Metinleri vb. değiştirebilirsiniz.

Kullanımı gerçekten basit ve sezgiseldir. Hemen kullanmaya başlayın ve gerektiğinde daha fazla talimat okuyun.

Ancak web sitesi oluştururken basit olmayan bir konu vardır:

a) ziyaretçileri sitenize getirmek ve b) bu ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmek. Daha fazlası ilerleyen bölümlerde:

 

4. Wix’te SEO (daha fazla müşteri istiyorsanız bu bölümü anlamak çok önemlidir!)

Uygun bir SEO’ya sahip olmayan bir web sitesi, motorsuz bir araba gibidir. Dışarıdan bir arabaya benzer ama süremezsiniz – işe yaramaz bir alettir.

Peki o halde SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonunun kısaltılmış halidir, bu, bir kullanıcı bir şeyi Google’da aradığında, kullanıcının aradığı şeyin Google arama sonuçlarında 1. sayfada görünmesini istediğimiz anlamına gelir.

Türkiye’de bulunduğunuzu varsayalım. İstanbul’da Nişantaşı bölgesinde bir yoga stüdyosu arıyorsanız, muhtemelen bu kelimeleri aynı şekilde Google’a yazacaksınız.

Bu yüzden Wix ile yapılmış siteler bu kelimeler için optimize edilmelidir. İşiniz ne olursa olsun, kendinizi potansiyel bir müşterinin yerinde hayal etmeyi deneyin. Google’da sizinki gibi bir işletme bulmak istediklerinde ne yazarak arama yapıyorlar? Ardından sitenizi bu “anahtar kelimeler” için optimize edin.

Henüz başlamadıysanız, Wix.com’a ücretsiz olarak kaydolun ve okumaya devam edin:

Wix.com’da SEO aşağıdaki şekilde yapılır:

Ön sayfa meta bilgilerinizi düzenleyin:

Wix editöründeyken, ”Sayfa: home” üzerine tıklayın:

wix sitesi seo

Ardından alt taraftaki “Sayfaları Yönet” üzerine tıklayın.

Devam edin ve “Ana Sayfa”nın yanındaki 3 küçük noktayı tıklayın ve “Sayfa SEO’su” üzerine tıklayın:

wix türkçe seo

Daha sonra, 2 ana alanı doldurmanız gereken bir bölüme geleceksiniz:

wix seo

Başlık, ana anahtar kelimeleri ve şirket adınızı içermelidir. Anahtar kelime, neyle ilgili olduğunuzu ve nerede bulunduğunuzu (eğer fiziksel konumunuz uygunsa) ifade eder. Aşağıdaki gibi:

  • İstanbul’da yoga stüdyosu
  • Antalya’da spor salonu
  • İzmir’de düğün fotoğrafçısı

…ve bunlar gibi kelimeler – siz ana fikri anladınız.

Meta açıklama biraz daha uzun olabilir ve kullanıcıyı web sitenize tıklamaya teşvik etmelidir.

Meta başlığı ve açıklamayı düzenlediğinizde web sitenizin Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğini önizleme ile hemen görebilirsiniz.

İstanbul’da Yogamaster adlı bir yoga stüdyosuna sahip olduğunuz düşünelim. İşte bununla ilgili bir örnek:

Başlık: Yogamaster: İstanbul’da yoga (kurslar ve daha fazlası!)

Açıklama: Yogamaster, İstanbul’da arkadaş canlısı bir yoga stüdyosu. Kurs tekliflerimize göz atın ve ücretsiz deneme için gelin!

Özetle, ana sayfa başlığı çok açıklayıcı olmalı ve önemli anahtar kelimeler içermelidir. Açıklama bölümü, kullanıcıyı web sitenize tıklamaya teşvik ettiğiniz “satış konuşmanız” olmalıdır!

Web sitenize işletmeniz hakkında SEO dostu bir metin yazın

Daha sonra bir metin yazmak için web sitesinin ön sayfasına geri dönersiniz. Ön sayfada, sunduğunuz ürün hakkında en az 250-300 kelime bulmaya çalışın. Örneğin, yoga işiniz ile ilgili olarak, yoganın sağladığı faydalar hakkında, sunduğunuz hizmetler hakkında, stüdyonuza nasıl üye olunacağı vb. hakkında yazabilirsiniz. Ayrıca fiziksel adresinizi sayfanızın altına eklemeyi unutmayın.

Kendi fotoğraflarınızı ekleyin ve dosyalara açıklayıcı isimler verin

Metninizin yanına birkaç fotoğraf ekleyin ve bilgisayarınızdaki dosyaları adlandırmayı unutmayın, örneğin yoga-istanbul.jpg, yoga-istanbul-merkezi.jpg vb.

Yani resimlerinize 1434543.jpg gibi rastgele isimler vermeyin. Tüm bunlar uzun vadede SEO sonuçlarınız üzerinde etkili olacaktır. Google’ın web sitenizin ne hakkında olduğunu tam olarak anlamasını istiyoruz ve resim dosyalarınızı düzgün bir şekilde adlandırmak bu konuda faydalı olacaktır.

SEO hakkında son bir not:

SEO’dan anında sonuç almayacaksınız. Ancak, doğru bir şekilde yaparsanız 1-3 ay içinde Google’dan ve diğer arama motorlarından Wix web sitenize yavaş yavaş trafik çekmeye başlayacaksınız!

 

5. Wix fiyat açısından nasıldır? (ücretsiz versiyon vs. ücretli versiyon)

Wix, ücretsiz web sitenizin süresini sınırlamaz – sonsuza dek ücretsizdir.

Ücretsiz sürümde, web sitenizde, sayfanın en üst ve en alt kısmında, 2 oldukça dikkat çekici reklam bulunacaktır:

wix ücretli mi

Şirketiniz için veya farklı bir profesyonel kullanım için bir web sitesi yapıyorsanız, web sitesi adresi çok profesyonel görünmeyecektir. Aşağıdaki gibi bir şeye benzeyecektir:

https://tercihiniz.wixsite.com/site-adiniz

Ayrıca, ücretsiz sürümde özellikler oldukça sınırlıdır.

Peki, aynı zamanda Wix ücretli mi? Evet, premium paketlere yükseltmeye karar verirseniz, ihtiyacınız olan özelliklere bağlı olarak 5 farklı fiyat mevcuttur. Testlerimizde fiyatlar şu şekilde görünüyordu:

wix fiyat

Gerçek aylık ücret, aylık, 1 yıllık veya 2 yıllık bir abonelik planı satın almanıza göre değişkenlik gösterecektir. Bu planlardan birine tıklayarak seçim yapabilirsiniz.

Çoğu kullanıcı için, Kombo veya Sınırsız plan ile ilerlemeleri tavsiye edilir. İlk yıl için ücretsiz bir domain elde edeceksiniz ve sitede bulunan Wix reklamlarından kurtulacaksınız. ”Domain bağla” paketi ile reklamlardan kurtulamazsınız, bu sebeple, ödeme yaptığınız halde siteniz amatör bir site gibi görünmeye devam eder.

Ücretsiz domainler, .com, .net ve diğer yaygın uzantılar içindir. Wix, Türkçe .tr domainleri kaydetme imkanı sunmaz. Ancak, başka bir şirketten ayrı olarak satın alabilir ve Wix web sitenize bağlayabilirsiniz. Veya zaten bir domaine sahipseniz, bunu Wix web sitenize bağlayabilirsiniz.

Ancak, parasal konuları düşünmeden önce Wix.com’u mutlaka ücretsiz olarak deneyin.

 

6. Kullanıcılardan gelen Wix şikayet konuları (ekşi sözlüğe bakış)

Wix’in şikayet alıp almadığını görmek için bazı forumların Wix inceleme sayfalarına göz attık.

eksisozluk.com’daki Wix ekşi yorumları için Wix yazarak arama yaptığımızda, herhangi dramatik bir şikayet bulunmadığını görürüz. Bazıları Youtube’daki Wix reklamlarını görmekten bıktıklarını belirtmektedir (dürüst olmak gerekirse, ben de defalarca gördüm). Bazıları WordPress’in daha iyi olduğunu söylemektedir. Bazıları fiyatlar hakkında şikayet etmektedir.

Ama genel olarak ekşi üzerindeki Wix yorumlar sayfasında çok can alıcı bir şikayet mevcut değildir. Milyonlarca insan tarafından kullanılmakta ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Aslında bu durum bile Wix güvenilir mi sorusunu yanıtlamaktadır. Ancak asıl soru her zaman, sizin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığı ve piyasada daha iyi seçenekler bulunup bulunmadığıdır. Bunu bir sonraki maddede konuşalım:

 

7. Sonuç: Wix vs. diğer web sitesi oluşturucuları

Sonuç olarak Wix ihtiyaçlarınız için uygun bir servis mi?

Farklı tipteki insanlar için birkaç farklı senaryo sunalım. Belki kendinizi bu 3 gruptan birinde tanımlayabilir ve Wix gibi siteler arasından size en uygun olan servisi seçebilirsiniz:

  • Çok fazla blog metni yazacaksanız, WordPress’e göz atmalısınız – blogcular arasında en popüler olan servistir.
  • Eğer küçük bir bütçeyle çevrimiçi alışveriş mağazası kurmak istiyorsanız, Shopify.com’u tavsiye ediyoruz – bu tip bir kullanım için en popüler servistir.
  • Eğer bir serbest çalışansanız veya işletme sahibi iseniz ve iyi görünümlü ve modern bir web sitesine ihtiyacınız varsa, kesinlikle wix.com‘u denemenizi öneririz.

Eğer Wix size biraz karmaşık geliyorsa, piyasada Wix benzeri siteler mevcuttur. Biraz İngilizce biliyorsanız, daha basit bir web sitesi oluşturucusu olan webnode.com.tr’yi deneyebilirsiniz.

İkisini de deneyin ve hangisini beğeneceğinize bakın. Veya site kurma programları arasından seçtiğimiz en iyi 5 programa göz atın.

Daha önce zaten Wix kullanmış mıydınız? O halde aşağıya bir yorum bırakın!

One thought to “Wix Türkiye: Wix siteleri hakkında bilmeniz gereken 7 şey”

  1. Evet ben wix kullandim. Biraz yavas aciliyor java dan dolayi yukleme gecikiyor.
    Ancak yaptigim site google baya yukseldi hatta zaman zaman birinci sayfayada cikiyor .Yarisma gucu yuksek evden eve nakliyat kelimesinde.Anlamadigim hicbir webmaster onermiyor uzak durun diyor bunun sebebini cozemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir